KARMSTOLAR, 4 st, "Solfjädern", Sonna Rosén, Gemla Möbelfabrik, modellen formgiven 1948.
Björk samt sits klädd med tyg. Spjälad rygg.
Ytsmuts. Slitage, fläckar, märke.
Sonna Rosén, svensk inredningsarkitekt utbildad på Konstfack. Hon är främst känd för att ha ritat den uppdaterade versionen av pinnstolen, kallad "Solfjädern" år 1948. Rosén arbetade även med textil formgivning för bland annat Strömma.
Läs mer