TEBORD, fajans, Trost, Gefle, 1949.
Skiva av fajans. Målad blomsterdekor. Ställning av mahogny. Beslag- och fotavslutningar av mässing. Trost 1949. Brännstämplat CAH. Längd 73. Bredd 2. Höjd 76 cm.
Slitage. Några fläckar. Krackelyr. Repor och märken.