Carl Fredrik Carlman

(Sverige, 1831-1889)
Carl Fredrik Carlman
(Sverige, 1831-1889)

CF Carlman, kaffe- och teservis, 4 delar, silver, Stockholm 1919

Kaffekanna, tekanna, gräddkanna samt sockerskål med lock. Invändig förgyllning. Bukig slät form, brätte med bladdekor i relief, hänklar och knoppar i trä. Höjd 12-23,5 cm. Vikt tillsammans 1859 gram.

Smärre bruksslitage. Tekannans träknopp saknar sitt avslut. Gräddkannans träknopp med sprickor/lagningar.

Klubbat pris
12 550
1 140
1 213
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (20 bud)
7
11 jun 11:44
12 550 SEK
6
A
11 jun 11:43
12 050 SEK
7
11 jun 11:43
12 000 SEK
6
A
11 jun 10:34
11 500 SEK
11 jun 10:34
11 000 SEK
6
11 jun 9:53
10 500 SEK
A
11 jun 9:53
10 000 SEK
10 jun 22:29
7 800 SEK
10 jun 20:51
7 600 SEK
10 jun 20:38
7 400 SEK
10 jun 20:37
7 200 SEK
A
10 jun 20:36
7 000 SEK
10 jun 20:36
7 000 SEK
10 jun 20:33
6 400 SEK
10 jun 18:00
5 700 SEK
5
10 jun 17:49
5 500 SEK
10 jun 11:31
5 000 SEK
8 jun 7:07
4 100 SEK
6 jun 8:26
350 SEK
4 jun 21:18
300 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–13

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

926. Christian Albrecht Jensen, "Professorinde Brigitte Clausen" (född Swane) (1797-1875).
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK