Hjalmar Munsterhjelm, Båt vid stranden.
Signerad Hj. Munsterhjelm. Olja på duk 44 x 75 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Hjalmar Munsterhjelm var en finländsk bildkonstnär född i Tulois. Han studerade vid Staatliche Kunstakademie i Düsseldorf, för Werner Holmberg samt vid Staatliche Akademie der bildenden Künste i Karlsruhe för Hans Gude. Munsterhjelm var en virtuos landskapsmålare inspirerad av den tyska konsten. Hans specialitet låg i sjö- och månlandskap. Fram till 1881 målade Munsterhjelm främst i sin ateljé baserat på skisser, efter besök i Paris tog han dock intryck av det franska friluftsmåleriet. Munsterhjelm betydde mycket för efterkommande generationer finska bildkonstnärer, exempelvis Fanny Churberg, Victor Westerholm och Akseli Gallen-Kallela inspirerades alla av hans måleri.
Läs merAlla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.
Telefontid: måndag – fredag 9–13