Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.
vilfåtölj, modell nr "231", Engen Möbler, 1950-tal.
Karm i betsad bok, sits helstoppad och klädd i ett grönt originaltyg, justerbart fotstöd delvis klätt i läderimitation, höjd 94 cm, längd 140 cm.
Smärre slitage.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, sid 166.