Asiatiskt på auktion just nu
Tedosorna med snarlika underglasyrblå dekorer av pagoder i flodlandskap, höjd 11 cm. Askarna med olika dekorer i underglasyrblått, höjd 5-7,5 cm.
Ena tedosan med mynningsspricka samt krackelyr. Alla dosorna med nagg samt ett lock trasigt.