SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
A tergo sign. 1989. Olja på duk 89 x 130 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Silja Rantanen, finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Hon studerade vid Finlands konstakademis skola. Rantanens minimalistiska men uttrycksfulla bildspråk bygger på arkitektoniska formelement.
Läs mer