269
1105475

Elin Danielson-Gambogi

(Finland, 1861-1919)
Utropspris
15 000 - 17 000 EUR
165 000 - 187 000 SEK
16 000 - 18 100 USD
Klubbat pris
14 000 EUR
Elin Danielson-Gambogi
(Finland, 1861-1919)

RENSAR KÅLFÄLT.

Osign. Olja på duk, 69x46 cm.

Konstnär

Elin Danielson-Gambogi var en finlandssvensk bildkonstnär född i Norrmark, Finland. Hon studerade vid Finska konstsällskapets ritskola i Helsingfors, för Carl Eneas Sjöström, Hjalmar Munsterhjelm, i Adolf von Beckers privata konstskola samt i Paris vid Académie Colarossi och hos Auguste Rodin. Danielson-Gambogi var utbildad inom klassisk teckning, landskapsmåleri, perspektivlära och porslinsmåleri och hon var en tid verksam vid porslinsfabriken Arabia. Hon ingick i den så kallade Önningebykolonin där bland andra Victor Westerholm, Fredrik Ahlstedt, J.A.G Acke och Nina Ahlstedt ingick. Danielson-Gambogi var kontroversiell, hennes utmanande kvinnoporträtt väckte stor uppmärksamhet och visade kvinnor i det vardagliga livet, ibland lättklädda. Hennes måleri anknyter till den naturalistiska och nationalromantiskta traditionen i en ljus palett och hon har även avbildat medelhavsmotiv med drag av både impressionismen och det akademiska måleriet.

Läs mer
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

846. Johan Krouthén, Sommarlandskap.
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Budhistorik
34 000

SEK
ditt bud
Fair warning
32 000

SEK
ditt bud
Fair warning
30 000

SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
34 000 SEK