ADOLF VON BECKER, "ITALIENSK NUNNA".
Sign. 1901. Olja på duk 60x49 cm.
Finska Konstnärers utställning 1902; Invigningsutställning på Åbo Konstmuseum 1904; Åbo Konstmuseum 2003.
Österbottens museums publikationer: Adolf von Becker, nr. 217.
Adolf von Becker var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han var först aktiv som jurist men började studera konst vi 25 års ålder i Köpenhamn och Paris. Von Becker var en tid aktiv vid Universitetet där några av hans elever var Akseli Gallen-Kallela och Helene Schjerfbeck. Han är främst att betrakta som figurmålare, med motiv hämtade från det franska och österbottniska folklivet. Von Beckers målningar återger ofta interiörer med människor i en realistisk stil med mörk och mustig kolorit.
Läs mer