Asiatiskt på auktion just nu
Olika dekor i underglasyrblått;
Tallrikar, diameter 24,5 cm. Den flata lagad med klamrar. Kantnagg.
Fat, diameter 37,5 cm. Båda lagade. Kantnönting.
Skador, lagningar.