KONSOLBORD, svensk empire, 1800-talets början.

Målat, förgyllt och bronserat. Skiva av vit marmor uppburen av delfiner. Längd 106, bredd 52, höjd 82,5 cm.

Senare sockel. Senare bemålat.

Utropspris
25 000 SEK