NANNY STILL, "Harlekin" vinäger-och oljekaraff, modell 1740, Riihimäen Lasi Oy 1960-tal.
Turkost och klart glas. Tot höjd 24 cm.
Smärre slitage.
Nanny Still var en finländsk formgivare, främst känd för sina produktioner i glas. Hon studerade vid Finlands Central School of Arts and Crafts. Still arbetade en tid som formgivare på Riihimäki glasbruk och på Rosenthal. Hon tillverkade förutom glas även föremål i materialen keramik, trä, stål och aluminium. Still tillverkade främst flaskor, vaser, pokaler och burkar i klara färger och eleganta former.
Läs mer