Asiatiskt på auktion just nu
Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor. Längd på fat 16 cm.
Troligen ej tillhörande fat, men samtida. Båda lock med lagningar. Ett fat med smärre glasyrspricka. Smärre nagg.