496
1463537

Sol LeWitt

(USA, 1928-2007)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 340 - 1 610 EUR
1 420 - 1 700 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Sol LeWitt
(USA, 1928-2007)

"Five Pointed Star with Color Bands"

Färgserigrafi, 1992. Signerad och numrerad 45/250 i blyerts. Tryckt av Keizo Tasaka, Watanabe Studio Ltd., Brooklyn. Utgiven av Puma Trading, Paris, eller Editiones Catalanes, Barcelona. 83,2 x 56,5 cm (Arches).

Litteratur

Krakow 1992.03

Övrig information

Utgiven för att uppmärksamma 100-årsjubileumet av de Olympiska spelen.