bord, "Wärmdö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Skivan av betsad ek och benställning av betsad furu. 160 x 64 cm, höjd 76 cm.
Slitage, märken. Skivan lös.
De första modellerna i serien Wärmdö kombinerade ek och furu i olika varianter. Det här är sannolikt ett tidigt utförande av matbordet i serien.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer