"Händelser vid fallet träd"
Signerad A. Österlin och daterad -49. Gouache på kartong bestruken med bonvax, 50 x 59 cm.
Auktionshuset Sten von Scheele, Malmö, 17 april 1994, katnr 507.
Inköpt av Jan Torsten Ahlstrand på ovanstående auktion.
Malmö konsthall, "Anders Österlin", 31 maj - 13 augusti 1995, kat nr 7.