327
1008965

Axel Fridell

(Sverige, 1894-1935)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
908 - 1 090 EUR
966 - 1 160 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Axel Fridell
(Sverige, 1894-1935)

”Två herrar vid stranden betraktar ekorre i träd”

Signerad AFridell. Troligen utförd 1926. Penn och penselteckning i svart med lavering i grått och brunt 24,5 x 31,5 cm.

Proveniens

Hans Erik Börjesons Samling.

Litteratur

Karl Haskel, ”Axel Fridell. Bilder 2. Oljemålningar, teckningar, fotografier och brev”, 1989, avbildad halvsida, sid 284.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

956. Helene Schjerfbeck, "Bilderboken".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK