494
734823

BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
18 200 - 22 700 EUR
19 300 - 24 200 USD
Klubbat pris
Återrop
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
Ansvarig specialist asiatisk keramik och konsthantverk, äldre europeisk keramik samt glas
+46 (0)739 40 08 02

Sittande på dubbel lotustron med högra handen rest i vitarka mudra. Höjd 31,5 cm.

Förgyllningen med slitage. Kronan med skada.

Proveniens

Purchased at an exhibition at NK in the 1980's.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

833. Anders Zorn, "Delsbostintan".
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
880 000

SEK
ditt bud
860 000

SEK
ditt bud
Fair warning
840 000

SEK
ditt bud
820 000

SEK
ditt bud
800 000

SEK
ditt bud
780 000

SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
880 000 SEK