Modern Art + Design 598

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
15Per B. Sundberg, vas, glas, Orrefors 1998, unik.Omfattas av följerätt. (d)
18Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-tal.A tiny polished spot at the rim.
66Knud Andersen, urna med lock och bas av patinerad brons, Royal Copenhagen, Danmark.Omfattas ej av följerätt.
82Georg Jensen, praktskål på fot, Köpenhamn 1925-32, sterling. Design nr 264 A,Korrekt utrop 45-50.000/ Estimate 50-75.000 SEK
121HELGE WERNER, tillskriven, golvlampa, Swedish Grace, 1920-tal.Tillskriven Helge Werner/ attributed to Helge Werner.
154Harald Notini, takarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, sannolikt 1940-tal.Glasskivan sannolikt sekundär/ the glass disc probably later
225Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno kallröd med enkel bård", rölakan, ca 217 x 149,5 cm, signerad AB MMF BN.Kortsidorna inklusive signaturerna delvis senare.
235Barbro Nilsson, MATTA, "Magdalena blå", tät rya, ca 387,5 x 304 cm, signerad AB MMF BN.Måtten är ca 387,5 x 304 cm.
238Gösta Adrian-Nilsson, Plangeometrisk komposition.Poet Gunnar Eriksson och Gunhild Ahnström (vänner till bland andra Arthur Lundkvist och Harry Martinsson). Därefter i arv familjen.
282Gösta Adrian-Nilsson, Indian i kubistiskt landskap.Privatsamling sedan 1950/60-talet. Därefter i arv till nuvarande ägare.
299Torsten Renqvist, "Döende djur".Obs! Titeln är "Döende djur". Skulpturen är från 1969.
300Vera Nilsson, "Nakenmodell".Liljevalchs konsthall, "Vera Nilsson", 4 oktober 2014-6 januari 2015.

Utdragna föremål

Nr.
20
56
389

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

831. Gustaf Cederström, Porträtt föreställande general Bror Cederström (1824-1893).
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
22 000

SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK