Förgyllt och grönpatinerat. Skiva av vit marmor. Sargdekor av pastellage. Ben med snidade lejonhuvuden. Marmorerad träsockel. Längd 109, bredd 52, höjd 83 cm.
Proveniens
Familjen Cederström, Beatelunds, sedermera Rikstens fideikommiss.
×
Logga in
Kunde inte logga in
Bukowskis använder cookies för att hantera inloggningen. Vänligen aktivera cookies för domänen www.bukowskis.com och prova igen.