Benvit spegel med stor polykrom medaljong och hörnornament med heratimönster. Rödmelerad huvudbård med stor arabesk-, palmett-, och blomranka. Flera smala sekundärbårder.
Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med malskador, en långsida med klistrat band på baksidan, något avkortade kortsidor.