Benvit botten med polykromt rutmönster och botehbuketter. Röd huvudbård med palmett-, blom-, arabesk- och granatäppelrankor. Flerfärgad silkevarp.
Något slitage, fläckar, obetydliga malskador, lagningar. Långsidorna med obetydliga trampveck, kortsidorna med smärre skador.