"Skugga på matbordet"
Dubbelsignerad R.S och daterad -41 och -43. Duk 78 x 93 cm.
Göteborgs Konstmuseum, "Ragnar Sandberg 1902-1972", 8 sep - 7 okt 1973, kat nr 75.
Göteborgs Konstmuseum, "Skimrande västkust", 8 aug- 4 okt 1987, kat nr 118. (under titeln "Skuggor på matbordet")